Od niedawna medycyna wiąże duże nadzieje z rozwojem terapii ludzkimi komórkami macierzystymi, które znajdują się nie tylko w zarodkach, ale i w organizmie dorosłego człowieka.
Komórki macierzyste, lub komórki pnia, to najbardziej pierwotne, niewyspecjalizowane komórki organizmu ludzkiego, które mają zdolność do samoodnawiania się i różnicowania się w komórki różnych tkanek. Uważane są za klucz do długowieczności i terapię XXI wieku.
Naukowcy tajwańscy odkryli, że jedną z korzyści odnoszonych dzięki regularnej praktyce Tajczi jest ożywienie komórek macierzystych i wzrost ich liczebności u praktykujących. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie medycznym pt. „Cell Transplantation” (Przeszczepy komórek). Wykonał je zespół uniwersytetu medycznego Beigang na południu Taiwanu. Trwały 3 lata i ukończono je w 2014 roku. W badaniach podzielono 60 osób na 3 grupy. Jedna ćwiczyła tajczi, druga szybki chód, a trzecia nie ćwiczyła nic. U osób praktykujących tajczi zanotowano trzy lub nawet pięciokrotny wzrost liczby komórek macierzystych.
Od dawna wiadomo, iż uprawianie tajczi dobrze działa na organizm, zapewnia lepsze zdrowie i dłuższe życie. U tych badanych osób, które regularnie ćwiczyły tajczi, stwierdzono także poprawę funkcji serca, regenerację komórek nerwowych w mózgu, zwiększenie kontroli nad emocjami, spokojniejszy umysł i odporniejszy system nerwowy.
(Kaxia E. Kowalewska, drogidozdrowia.pl za focustaiwan.tw )