Stopy
Dzięki stopom możemy chodzić, jeździć na łyżwach, nartach, biegać, skakać przez płotki, tańczyć i robić mnóstwo innych rzeczy. O tym jak są ważne przekonać się możemy, gdy obetrzemy je w niewygodnym bucie, gdy boli nas któryś palec lub uwiera odcisk. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o ich znaczenie.
Tradycyjna Medycyna Chińska, która liczy sobie tysiące lat, mówi, że na stopach znajdują się pola odpowiadające wszystkim narządom naszego ciała – czyli jest na nich miejsce, które odpowiada np. głowie, oskrzelom, płucom, żołądkowi, wątrobie itd. Znając te miejsca możemy je uciskać, masować i zmniejszyć np. ból głowy, albo kaszel, albo usprawnić trawienie wpływając na obszar żołądka. Tym zajmują się refleksolodzy, ale na potrzeby własne można się tego bez problemu nauczyć
Warto jest poznać mapę stóp w kontekście poszczególnych narządów, ponieważ można sobie pomóc nie tylko przez automasaż czy wizytę u refleksologa. Każdemu narządowi przypisane są różne emocje i kiedy sobie to uświadomimy, możemy zmienić coś w życiu, żeby np. odcisk nie pojawiał się ciągle w tym samym miejscu.
Mamy problem, gdy nie możemy czegoś strawić – czasem jest to pokarm, a czasem odczucie niestrawności tego, co ktoś zrobił czy powiedział przy nas… Boli nas wątroba, bo „coś nam leży na wątrobie”, albo „żółć nas zalewa” z jakiegoś powodu. Gdy zdamy sobie sprawę z emocji i zajmiemy się danym miejscem na stopie – ustąpi nie tylko dolegliwość, ale też często zmieni się nieprzyjemna sytuacja, której nie byliśmy nawet w pełni świadomi.
A czy zastanawialiście się kiedyś nad stopami w kontekście Waszej relacji z matką? O ziemi mówimy często Matka Ziemia – jest ona symbolem naszej matki i relacji z nią. To czy bolą nas stopy w pewnych sytuacjach, czy przylegamy całą powierzchnią stopy do podłoża (płaskostopie), czy mamy wysokie podbicie może świadczyć o tym, że np. kontakt z matką w danym momencie jest bolesny, mamy potrzebę bliskości z nią (często dzieci mają płaskostopie), albo wręcz przeciwnie, podświadomie uciekamy od matki, która jest zbyt natarczywa, wymagająca czy nadopiekuńcza.
Stopy, to skarbnica wiedzy o nas samych, naszych relacjach z innymi, emocjach, a równocześnie prosty sposób powrotu do zdrowia i dobrej kondycji psychicznej, kiedy można z radością podskakiwać i z lekkością dziecka iść przez życie. (lek.med. Dorota Jarymowicz)