"Metoda ustawień narodziła się z ponownego odkrycia tego, co od kilkudziesięciu lat określano jako system rodzinny. (...) Bert Hellinger (...) wykazał, że siła oddziaływania rodziny jest większa, niż zakładano wcześniej. System rodzinny sięga daleko poza tych, którzy są ze sobą w bezpośrednich interakcjach, i obejmuje nie tylko żyjących, ale też zmarłych, a niekiedy osoby niespokrewnione. To, co rzeczywiście działa w rodzinie, ma na ogół niewiele wspólnego z tym, co w rodzinie dzieje się na planie jawnym (...). Istotę systemu stanowią przede wszystkim powiązania nieświadome i ukryte. (...) Nieważne, czy z członkami rodziny utrzymuje się kontakt, czy żyje się samotnie, czy jest się młodym, czy u kresu życia - rodzina pozostaje przy nas i wpływa na nasz los.
Odkrycie tych faktów stało się możliwe dzięki niezwykłemu zjawisku, które można nazwać efektem reprezentacji. Polega ono na tym, że jeśli ktoś umówi się z inną osobą, że "będzie" ona przez chwilę jego, dajmy na to, ojcem, to sytuacja ta ukaże istotę jego prawdziwej relacji z ojcem. (...)
Zjawisko ukazywania faktów, a nie własnych fantazji, przez osoby odgrywające role zaobserwowano już wcześniej, jednak prawa systemowe zidentyfikował dopiero Bert Hellinger. Praca z reprezentantami pozowoliła mu odkryć dynamiki rządzące systemami rodzinnymi, a także wpływ rodziny na jednostkę. Niezależnie od tego czy ustawienia odbywały się w Niemczech, czy w Japonii, pewne układy, charakterystyczne odczucia i reakcje reprezentantów były takie same. Proponowane reprezentantom działania, takie jak pokłon, położenie się na podłodze, krok w tył czy do przodu oraz proste zdania, jak "Dziękuję" czy "To, co twoje, zostawiam przy tobie", przynosiły zawsze takie same efekty. Prawidłowości te zostały przez Hellingera wyodrębnione i zbiorczo określone jako porządki miłości (...).
Praca z ustawieniami umożliwia klientowi oraz jego systemowi rodzinnemu ponowne wejście na drogę tych porządków. Mimo, że są one przez nas nieświadomie pożądane, w realnym życiu nieraz się poza nie wykracza. Powstaje wtedy nieporządek i transgeneracyjne negatywne oddziaływanie między członkami rodziny. (...)
Wprowadzenie porządków systemowych umożliwia zostawienie tego, co nas obciążało, i otwarcie się na siłę płynącą od przodków, a tym samym na odzyskanie zdrowia, sprawności i zadowolenia z życia."
Był to cytat, z książki Damiana Janusa "Ustawienia Systemowe Berta Hellingera, Przełom w psychoterapii i wiedzy o człowieku.", którą gorąco polecamy osobom poszukującym szczegółowych informacji na temat ustawień systemowych. Jest to rzetelnie napisane kompendium wiedzy na ten temat. Przytoczyliśmyć ten fragment, ponieważ autor książki świetnie ujął w swoim pierwszym rozdziale ogólny opis czym są ustawienia.